Хвороба Альцгеймера - одне із захворювань, характерних для старості, що відноситься до хвороб деменції. Це призводить до поступової загибелі нервових клітин головного мозку, що спричиняє зростаючі труднощі з короткочасною пам'яттю, орієнтацією в часі та просторі, називанням предметів, визначенням понять і навіть мовленням.

Хвороба Альцгеймера зазвичай з'являється у людей віком 60 - 65 років. На жаль, це невиліковно. Доступні фармакологічні засоби можуть лише уповільнити його розвиток.

Як можна довше людина, яка страждає на хворобу Альцгеймера, повинна залишатися вдома, у звичній обстановці і отримувати там професійну допомогу. Одне із завдань доглядальниці - допомогти адаптувати квартиру, щоб зробити її функціональною та безпечною для пацієнта.

Зміни, які необхідно внести, є відповіддю на типову поведінку та труднощі, з якими доводиться стикатися людям із хворобою Альцгеймера. Спочатку познайомимося з його основними симптомами.

Перші симптоми хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера не розвивається раптово та швидко, а розвивається поступово. Перші симптоми, такі як труднощі зі згадуванням слова, недавньої події або нещодавно отриманої інформації, можна сплутати з простим відволіканням уваги. Однак кваліфікований фахівець із догляду за літньою людиною має бути особливо чутливим до цих симптомів.

Його турботою має бути:

Розлад пам'яті - труднощі з згадуванням недавніх подій, забування, куди ви поклали даний предмет, забування імен та адрес, завдання одного й того ж питання кілька разів за короткий період часу,

  • порушення мовної функції - проблеми з промовою, труднощі у виборі слів та назві предметів, втрата слів, порушення слуху та зору,
  • проблеми, пов'язані з рахунком - з'являються при оплаті рахунків, покупках,
  • розлади орієнтації - плутанина часу та місця, труднощі з пошуком шляху у власній квартирі, наприклад, на кухню або у ванну кімнату,
  • проблеми з повсякденною діяльністю та виконанням добре завчених рухів - наприклад, труднощі з одяганням або використанням столових приладів,
  • -втрата інтересів - відмова від поточних захоплень, уникнення громадських зборів та поступовий відхід від сімейного та суспільного життя,
  • перепади настрою та зміни особистості - з одного боку з'являється почуття смутку, апатії та депресії, з іншого - дратівливість, агресія та роздратування, наприклад під час розмови,
  • зневага особистої гігієни - забуття про елементарні гігієнічні заходи.

Якщо ми помітили такі симптоми, ми маємо порадити пацієнтові звернутися до лікаря. Чим раніше діагностовано хворобу Альцгеймера і чим раніше розпочато лікування, тим довше літня людина залишатиметься відносно функціональною та незалежною.

Розвиток хвороби Альцгеймера

У міру прогресування хвороби Альцгеймера вищезазначені симптоми стають серйознішими. Хворий зазнає дедалі більших труднощів у впізнанні членів сім'ї, друзів і знайомих, плутає поняття та назви предметів, перестає впізнавати раніше відомі місця. Йому важко виконувати повсякденні дії, наприклад, правильно одягати одяг або дотримуватися елементарних правил гігієни. Також виникають труднощі з координацією рухів та ходьбою. Зміни в головному мозку викликають марення, слухові та зорові галюцинації.

В останній фазі захворювання втрата пам'яті практично повна. Хворий також втрачає здатність спілкуватися і контролю над задоволенням фізіологічних потреб. Проблеми з ходьбою означають, що більшу частину часу він проводить у ліжку та потребує повноцінного цілодобового догляду.

Допомога кваліфікованої доглядальниці

Людина з хворобою Альцгеймера має перебувати під постійним наглядом невролога. Хоча ефективної терапії не існує, фармакологічне лікування дозволяє покращити стан хворого та дещо уповільнити прогресування захворювання.

У зв'язку зі специфікою захворювання догляд за людиною, яка страждає на хворобу Альцгеймера, являє собою складне, морально і фізично виснажливе завдання. Про це мають знати рідні та близькі. Незважаючи на свої найкращі наміри, вони можуть бути недостатньо підготовлені до того, щоб упоратися з цим. Наприклад, може бути складно зрозуміти, чому кохана людина реагує нетерпінням, нервозністю або навіть агресією у звичайнісіньких ситуаціях.

У цей час варто скористатися допомогою професійного фахівця в будинку для літніх людей у ​​Дніпрі для догляду за літніми людьми, який допоможе сім'ї у повсякденних справах з догляду. Завдяки своїм знанням він зможе реагувати на поведінку пацієнта, що виникла внаслідок хвороби. Він також проконсультує, як пристосувати квартиру пацієнта, щоб вона була для нього безпечною.

Функціональна та безпечна квартира для людини з хворобою Альцгеймера

Людина, яка страждає на хворобу Альцгеймера, не любить змін. У міру прогресування захворювання людині потрібно все більше порядку та стабільності у найближчому оточенні. Тому необхідно переконатися, що її власна квартира функціональна, адаптована до поведінки, зумовленої характером захворювання, та вільна від загроз. Зміни слід вводити поетапно, даючи пацієнтові час поступово звикнути до них та прийняти їх.

Функціональність квартири

У людини з хворобою Альцгеймера можуть виникнути проблеми з координацією рухів. Переконайтеся, що він має достатньо вільного місця, щоб він міг вільно пересуватися.

Меблі повинні розташовуватись біля стіни. Їхні гострі кути можна захистити спеціальними чохлами. Невеликі столи, табуретки, стільці, підставки для квітів і всі кабелі, що лежать, слід прибрати з дороги, щоб хворий не спіткнувся про них. Також варто прибрати пороги між кімнатами та прибрати килимки, по яких легко ковзати. Якщо ми залишаємо в кімнатах килими, слід приклеїти до підлоги спеціальними стрічками. Вони не можуть рухатися, а їх краї не можуть згинатися чи скручуватися. Про них легко спіткнутися. Падіння може мати серйозні наслідки для здоров'я будь-якої літньої людини.

Крісла та крісла для хворого повинні бути стійкими та мати бічні спинки. Поряд з ліжком можна встановити спеціальну «драбинку», за якою легше вставатиме з лежачого положення. Встановіть ручки поруч із ліжком, щоб додатково допомагати під час вставання. Хорошим рішенням також стане спеціальний протипролежневий матрац та гігієнічний чохол, що захищає матрац від забруднення та намокання. Якщо є можливість, варто розглянути можливість придбання реабілітаційного ліжка, оснащеного захистом від падіння пацієнта під час сну та регульованого по висоті.

Також слід встановити спеціальні поручні у ванній та туалеті. З ними легше вийти з душу чи ванни, а також сісти та встати з унітазу. Рекомендується покласти протиковзкий гумовий килимок на дно ванни та протиковзкий килимок перед ванною.

Якщо хворий не має своєї кімнати, слід надати йому окремий простір, де він почуватиметься добре і безпечно. Це може бути зручне крісло та столик поряд з ним, де він зможе знайти свої улюблені речі, особисті предмети побуту, книги, сімейні альбоми з фотографіями, фотографії найближчих членів родини з їхніми іменами. Поруч варто повісити календар великого формату та чіткий годинник із чіткими цифрами.

При облаштуванні квартири для людини з хворобою Альцгеймера слід враховувати, що згодом людина все більше втрачатиме пам'ять та здатність до спілкування. Якщо йому буде важко згадати дорогу у ванну, позначте кольоровими стрілками. Велику допомогу можуть надати нотатки, прикріплені до обладнання та меблів, наприклад, нотатки на дверях окремих кімнат з їхніми назвами, нотатки на ящиках та шафах з коротким описом їхнього вмісту, нотатки з підписами на побутовій техніці, що нагадують, для чого вона використовується, а також імена на фотографіях близьких.

Покладіть телефон на чільне місце та поряд з ним великий аркуш паперу з важливими контактними номерами членів сім'ї, екстрених служб, пожежників тощо.

Давайте також пам'ятати, що предмети повинні мати постійне місце. Коли ми їх візьмемо, нам слід покласти їх назад на те саме місце, щоб пацієнтові було легше знайти їх.

Безпека пацієнтів у квартирі

При пристосуванні квартири для людини з хворобою Альцгеймера дуже важливо, щоб вона була не тільки функціональною, а й насамперед безпечною.

Нижче ми представляємо необхідні зміни, які необхідно внести до квартири пацієнта для забезпечення його безпеки.

Небезпечні предмети

У кожній квартирі є безліч корисних предметів, які, однак, можуть становити велику загрозу для людини із хворобою Альцгеймера. До них відносяться гострі інструменти, такі як ножиці, леза для гоління, виделки, ножі, тесаки, а також сірники і запальнички. Всі ці предмети слід зберігати у недоступному для хворої людини місці. Зберігайте їх у закритих шафах та ящиках.

Засоби для чищення, агресивні рідини, пральний порошок, розчинники та інші хімічні речовини також необхідно зберігати в недоступному для людей похилого віку.

Ліки

Ліки, які приймає наш пацієнт, має давати йому опікун чи член сім'ї. Він не повинен мати доступу до них і не повинен використовувати їх самостійно. Якщо у вас є проблеми з пам'яттю та концентрацією, ви можете легко передозувати їх або сплутати, наприклад, з цукерками.

Об'єкти, що б'ються

У кожному будинку є безліч предметів, що б'ються - скляний посуд, тарілки, банки і вази. Ми повинні сховати їх у закриті шафи або перемістити вище, щоб хворий не міг до них дотягнутися та збити. Тарілки та інший столовий посуд, призначений для хворого, слід замінити посудом із пластику, що не б'ється.

Цінні речі

Всі цінні речі слід зберігати в недоступному місці - важливі документи, кредитні картки, гроші, ключі від дому та машини. Прогулюючись по квартирі, хворий міг їх перемістити, сховати кудись, випадково знищити, викинути або віддати не тій людині.

Розетки, кабелі, електричні та газові прилади

Дуже важливо забезпечити безпеку всіх розеток, електричних та газових приладів у будинку людини з хворобою Альцгеймера.

Електричні розетки, що особливо знаходяться в палаті хворого, повинні бути захищені спеціальним чохлом.

Всі електричні кабелі - подовжувачі, телефонні кабелі, кабелі світильників, телевізійні кабелі, комп'ютерні кабелі - повинні бути закриті спеціальними смужками або заклеєні широкою стрічкою у колір підлоги.

Газова плита повинна мати можливість відключення подачі газу. Якщо пацієнту доводиться залишатися вдома одному, не забудьте вимкнути його. Це дозволить уникнути витоку газу, отруєння, вибуху та подальших небезпечних наслідків. Електричні плити також мають бути захищені від увімкнення. Це захистить пацієнта від можливих опіків чи займання.

Ті ж правила безпеки поширюються на іншу побутову техніку та техніку з доступом до газу та електрики, наприклад, пральні машини, газові плити, фени, електробритви та зубні щітки, щипці для завивки, електрочайники та інші. Людині, яка страждає на хворобу Альцгеймера, особливо на пізніх стадіях розвитку захворювання, не слід вживати їх без нагляду особи, яка здійснює догляд.

Якщо ми хочемо ще більше підвищити почуття безпеки, варто встановити у квартирі датчики диму та газу, які попередять нас, коли станеться щось погане.

Захист будинку від затоплення

Щоб захистити квартиру від ризику затоплення, пам'ятайте про такий невеликий предмет, як пробки для ванни або умивальника, які служать для перекриття зливу води. Хворий може забути їх вийняти, не відключити воду та затопити квартиру. Давайте зробимо так, щоб цього не сталося.

Закріплення дверей та вікон

Людині з хворобою Альцгеймера не слід відкривати вікна, виходити на балкон або залишати квартиру одному. Тому вікна та двері повинні бути закріплені та оснащені замками, а зовнішні двері повинні бути обладнані додатковим ланцюжком або замком. Коли ваші близькі приходять додому, вони повинні не забути замкнути двері, вийняти ключ і сховати його в надійному місці.

Всі замки, клямки та ланцюги повинні бути зняті з внутрішніх дверей будинку, щоб хворий не міг замкнутися зсередини, наприклад, у ванній кімнаті.